Místo poškozeného menisku umělohmotná náhrada, která se postupně vhojí do těla a zamezí destrukci kloubní chrupavky.
S inovačním řešením přicházejí lékaři Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol v Praze. Ti ve čtvrtek ve spolupráci s belgickým specialistou prof. Renem Verdonkem operovali prvního českého pacienta.
I když jde o relativně složitý zákrok hluboko v kloubu, který je prováděný v celkové či spinální anestezii a vyžaduje relativně dlouhodobou rekonvalescenci, má tento způsob léčby podle prof. MUDr. Tomáše Trče, přednosty uvedené kliniky, jednoznačné výhody.
„Doposud se poranění menisku a kloubních pouzder řešila částečným odstraněním defektní části kloubu, v lepším případě sešitím trhliny menisku. Nezamezilo se však postupnému poškozování chrupavky, což se nakonec muselo řešit výměnou celého kloubu,“ říká prof. Trč.
Rehabilitace po implantaci trvá asi 2–3 měsíce, avšak z dlouhodobého hlediska dokáže zamezit rozvoji nepříjemné artrózy. Náhrada z polykarbonátu podporuje vlastní hojivé procesy těla, a může tedy sloužit i k případné opravě a regeneraci tkáně původního menisku.

Zdroj: PRÁVO
Datum: 26.02.2016
Autor: (per)
Odkaz: http://pravo.novinky.cz/
Rubrika: Zpravodajství
Str.:5
Oblast: Celostátní deníky